بازی و کودک

کودک بدون بازی و بازیچه مانند ماهی بدون آب است . جامعه شناسان بازی را برای رشد اجتماعی کودکان ضروری میدانندوبه نظر آنها بازی جزئی از زندگی انسان از بدو تولد تا زمان مرگ است .
اگر تحلیل دقیقی روی بازی کودک در خردسالی ودوره ی دبستانی داشته باشیم، می‌توانیم تا حد زیادی شخصیت او را در بزرگسالی بیابیم؛ خشونت، کمرویی، عصبی بودن، ترس و وحشت و عدم اعتمادبه‌نفس در بزرگسالان جزو مواردی هستند که در بازی‌های کودکانه این افراد قابل کشف می‌باشند و اگر در همان دوران به کمک کودکان برویم، در بزرگسالی با مشکلات کمتری روبه‌رو خواهندشد.

آجر بازی یا لگو

لگو یا آجربازی اسباب‌بازی شناخته‌شده‌ای برای والدین است. یک وسیله که از قطعات مختلف و متعددی تشکیل شده و این قطعات قابلیت سوار شدن روی هم و تشکیل یک سازه را دارند. همین وسیله به ظاهر ساده به عنوان بهترین بازی فکری شناخته می‌شود چون می‌تواند باعث رشد فکری و ذهنی و خلاقیت در کودکان شود.

لگو باعث رشد مهارت های بدنی و ارتباطات فضایی در کودک می شود


این وسیله باعث می‌شود کودک هر بار با به کارگیری قوه تخیل و خلاقیت شکل جدیدی را بسازد و با انتخاب‌های بیشماری که برای نحوه قرار دادن قطعه‌ها دارد هر بار به نتیجه‌ای متفاوت برسد.

خمیربازی و گل‌بازی

احتمالا هیچ کودکی پیدا نمی‌شود که از انجام این بازی‌ها لذت نبرد. اغلب کودکان به اینکه با دست‌شان ماده نرم و قابل انعطافی مانند خمیر یا گل را لمس کنند و شکل‌های مختلف بسازند علاقه زیادی دارند. توصیه ما به والدین این است که جلوی این گرایش کودک را نگیرند و با فراهم کردن شرایط بدون نگرانی از کثیف شدن کودک یا محیط اطراف به او اجازه دهند این بازی را با خیال راحت انجام دهد.

افزایش خلاقیت، هوش و هوش هیجانی با خاک بازی کردن

خمیر یا گل‌بازی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در تقویت مهارت حرکتی کودک داشته باشد، برای کودکانی که مچ دست یا سرانگشتان ضعیفی دارند، انتخاب مناسبی است تا به تقویت این عضلات کمک کند. همچنین این بازی مقدمه مهارت دست گرفتن قاشق و کنترل آن و در سنین بالاتر مداد دست گرفتن توسط کودک است. علاوه بر اینها تخلیه هیجانی خوبی در این بازی نهفته است.

حلقه هوش

کودک با انجام این بازی در درجه‌ اول با مفهوم رنگ و اندازه آشنا می‌شود و می‌تواند درصورت همراهی بزرگ‌ترها شمارش اعداد را هم یاد بگیرد. این بازی به‌ویژه موجب پرورش مهارت‌های حرکتی و تفکر منطقی و نیز مهارت‌های دیداری‌ـ‌فضایی می‌شود و برای تقویت هماهنگی چشم و دست هم بازی مفیدی است. ازآنجایی‌که این بازی دارای میله مخروطی است، حلقه‌ها درصورت چینش غلط داخل پایه جا نخواهند گرفت و به‌همین‌خاطر می‌توان گفت که بازی با حلقه‌ هوش توانایی حل مسئله را هم در کودک پرورش می‌دهد.

جنگا

جنگا برای افزایش تمرکز و پرورش مهارت‌های حرکتی حرف ندارد. تلاش کودک برای برداشتن بلوک‌ها بدون واژگونی برج موجب تقویت هماهنگی چشم و دست می‌شود و مهارت کودک را در کنترل دست‌ها افزایش می‌دهد. جنگا همچنین به یادگیری تفکر تحلیلی و حل مسئله کمک می‌کند، چراکه کودک برای ادامه بازی باید به سازه‌ برج با دید تحلیلی نگاه کند تا بتواند تصمیم بگیرد که بیرون‌کشیدن کدام بلوک خطر کمتری دارد. این بازی سرعت عمل کودک را هم نشانه می‌رود.

حریف اصلی در این بازی گرانش زمین است

اگر بازیکن دیگری دست روی همان بلوکی که او می‌خواسته بیرون بکشد بگذارد، کودک باید در سریع‌ترین زمان انتخابش را تغییر دهد و بلوک دیگری را مدنظر بگیرد. بازی جنگا درمجموع به کودک می‌آموزد که باید پیش از هر اقدامی نتایج احتمالی آن را پیش‌بینی کند و حساب‌شده جلو برود.

پازل

                                                                        
پازل مانند خوراکی است که مزه‌ها و مواد مغذی متنوع بسیاری را یک‌جا در خود دارد. کودک را باید در سن پایین با این بازی سرگرم کنید، زیرا بچه‌های بزرگ‌تر بازی‌های هیجان‌انگیزتر را ترجیح می‌دهند.

در ساخت پازل همزمان به استفاده از هر دو نیمکرده ی مغز نیاز است.

نباید از این بازی غافل شوید؛ از هماهنگی دست‌ها و چشم‌ها گرفته تا قدرت استدلال منطقی با این بازی تقویت می‌شوند. مهم‌ترین امتیاز آن تقویت اعتماد به نفس است که هر بار با کامل کردن پازل ایجاد می‌شود.تقویت حافظه کودک، تقویت حرکات دست و تطابق چشم ودست، تقویت هوش وفهم بهتر جزء و کل از نتایج بازی با پازل است

قایم‌موشک

بازی قایم‌موشک دنبال شخص یا شیء گشتن باعث می‌شود کودک از تخیلاتش استفاده کند و این کار باعث توانایی بیشتر در حل مشکلات و تلاش برای رسیدن به هدف می‌شود. همچنین این بازی باعث می‌شود کودکان از فکر و ذهن‌شان بیشتر استفاده کنند زیرا باید به دنبال فضاهایی بگردند که بتوانند در آن قایم شوند و کارهایی که انجام می‌دهند، باعث افزایش و بهبود فعالیت‌های فیزیکی و رشد بهتر ماهیچه‌ها و چابکی و زیرکی آن‌ها می‌شود. علاوه بر همه این فواید، این بازی‌ها باعث افزایش ارتباطات اجتماعی در کودک می‌شود و همچنین به او یاد می‌دهد که نوبت را رعایت کند و با سایر هم تیمی‌هایش تعامل موثری داشته باشد.

ماز

یکی از بهترین بازی های فکری، بازی با مازها maz یا مسیریابی مارپیچ می باشد .لذا توصیه اکید می شود متناسب با سن کودک خود از مبتدی تا پیشرفته نسبت به انجام این بازی بپردازید.

افزایش صبر و استقامت در افراد و بهبود فرایندهای شناختی کودک تنها بخشی از فواید بازی ماز برای کودکان و بزرگ‌سالان است. تمرین ماز برای کودکان هماهنگی دست و چشم کودک را بهبود بخشیده و می‌تواند در تقویت هوش و حافظه‌ وی نیز مؤثر باشد. کودکان برای انجام این بازی ها دقت و توجه بیشتری نشان خواهند داد و بدین ترتیب تمرکز آنان نیز بهبود خواهد یافت. از این بازی برای بهبود حواسپرتی نیز استفاده می شود
دستان کودکان برای انجام مهارتهای حرکتی کوچک و بزرگ آمادگی مناسبی پیدا می‌کند

اسم و فامیل بازی 

 اسم‌فامیل بازی» از بازی معروف اسم‌فامیل گرفته‌شده و توی این بازی سعی شده با به‌روز کردن و ایجاد تغییراتی در جریان بازی، تکرارپذیری بازی بالا برده شود. شما با این بازی، وارد دنیای جدیدی از اسم‌فامیل می‌شوید که تا حالا فکرش را هم نمی‌کردید! هیچی تو این بازی قابل پیش‌بینی نیست و اتفاقات زیادی در طول بازی پیش می‌آید که می‌توانید سرنوشت بازی را تغییر بدهید.. هر بار که بازی می‌کنید، نمی‌دانید چه عناوین و حروفی در انتظارتان است و دایره جواب‌های این بازی به‌قدری بزرگ است که اصلاً نمی‌شود همه‌ی آن‌ها را حفظ یا از قبل آماده کنید. تنوع عناوین و چالش‌های مختلفی در هر بار بازی، آن را از حالت تکراری و یکنواخت بودن درمی‌آورد. به همین دلیل هر بار که بازی می‌کنید، بازی برای شما تازگی و جذابیت دارد. 

2.7 3 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
اسکرول به بالا